מה גרם להשוואה של גרטה טונברי- פעילה למען פתרון משבר האקלים- לילדה נאצית?

10:03 02.10.2019

גרטה טונברי, המועמדת כיום לפרס נובל בגיל 16 בלבד על הקמת תנועה עולמית לפתרון משבר האקלים- עוררה זעם גדול כשנאמה באו"ם על המשבר האקולוגי. השאלה הגדולה היא- למה? \ מעיין טל

 

 

נאומה של טונברי באו"ם

 

נאומה המצמרר של גרטה, נערה בת 16 שהפכה לסמל של מחאת האקלים, עורר זעם ברחבי העולם. מדבריה הישירים לא היה אפשר להתעלם:

 

"מה שקורה כאן לא בסדר - אני לא אמורה להיות כאן, אני אמורה להיות בבית הספר שלי שנמצא בצדו השני של האוקיינוס. גנבתם את החלומות ואת הילדות שלי עם המילים הריקות שלכם".

"אנשים סובלים, אנשים מתים. מערכות אקולוגיות שלמות מתמוטטות. אנחנו בתחילתה של הכחדה המונית, וכל מה שאתם יכולים לדבר עליו זה כסף וסיפורי אגדות על צמיחה כלכלית תמידית - איך אתם מעזים?".

 

אחת התגובות הקיצוניות ביותר לנאומה של גרטה היה של דינש ד'סוזה, סופר ויוצר סרטים ידוע,  שהעלה לחשבון הטוויטר שלו תמונה- בה הוא משווה את גרטה לילדה ששימשה חלק בתעמולה נאצית.

הוא כתב :

"ילדים - בעיקר בנות לבנות נורדיות עם צמות ולחיים אדומות - שימשו לרוב בתעמולה הנאצית. זו טכניקה ישנה של גבלס! נראה כי השמאל המתקדם של ימינו עדיין לומד את המשחק שלו מהשמאל של שנות ה-30'".

 

 

מתוך חשבון הטוויטר של ד'סוזה

 

הזעם על גרטה לא ידע סוף. היא חטפה קללות רבות מחשבונות פרטיים של אנשים וביקורת מאמצעי התקשורת השונים. דונאלד טראמפ הגיב בחשבון הטוויטר שלו על נאומה של גרטה : היא נראית כמו ילדה מאוד מאושרת שממתין לה עתיד מזהיר ונפלא. איזה כייף לראות!" 

נפתח אפילו "קו חם" לאנשים שמעוניינית למצוא מקום לפרוק את זעמם על הדברים שהיא אומרת.

 

אפשר להבין למה גרטה עוררה זעם גדול. היא הקימה בגיל כל כך צעיר תנועה שהוציאה מיליונים לרחובות ונאמה באו"ם בצורה שעשויה להיתפס כדרמתית ומתריסה.

על פי נתונים של אתר "גלובס"- יותר מ-4 מיליון אנשים ב-185 מדינות על פני 7 יבשות השתתפו בשביתת התלמידים של "יום שישי למען העתיד", התנועה העולמית אותה הקימה גרטה טונברג.

 

הדברים שגרטה מדברת עליהם, הם לא חדשות מרעישות לאזנינו. אנחנו יודעים שמשאביו של כדור הארץ הולכים ואוזלים, שההתחממות הגלובלית מחריפה, ושאם לא נעשה משהו בהקדם כולנו נשלם על כך. 

 

באתר "שומרי הבית" נכתבו הנתונים הבאים:

 

"נקודת האל-חזור היא התחממות של 1.5 מעלות צלזיוס בלבד, כך קבעו כמעט פה-אחד אלפי מדעני האו"ם מכל רחבי העולם. החל משלב זה, תהליך ההתחממות ייצא משליטת האדם, ואף פעולה שנעשה לא תוכל להשיב את הגלגל לאחור.

על פי קצב פליטות המזהמים הנוכחי וללא נקיטת פעולות חירום מיידיות, נגיע לנקודת האל-חזור בתוך פחות מ- 12 שנים! זהו פרק הזמן העומד בידינו, על מנת להימנע מגורל של פליטים רעבים, מלחמות על מזון ומים, חום בלתי נסבל, הכחדת מיליוני מיני בעלי חיים והגדלת מעגלי המצוקה והאלימות.

לכן, התאחדו המדינות המפותחות והתחייבו לפעילות אקטיבית למניעת המשבר.

הפעולות הנדרשות: נטיעת עצים וריאות ירוקות ומעבר לשימוש ב- 100% אנרגיות מתחדשות ונקיות."

 

אם הדברים שנכתבו אכן נכונים- נאומה של גרטה לא באמת מוגזם ומלודרמטי כפי שהוא נתפס. הוא כנראה לצערנו, פרופורציונאלי לחלוטין למצב בו אנו נמצאים כיום. קיימת אדישות רבה למשבר האקלים ברחבי העולם. עדיין יש אנשים שמכחישים את ההתחממות הגלובלית, ועדיין אקטיביסטים שמנסים למצוא פתרון למשבר נתפסים לעיתים כ"מחבקי עצים" ולא נלקחים ברצינות.

למרות שרמת המודעות הכללית עולה עם השנים, קצב העלייה שלה לא מספיק, וכנראה, אם באמת לא נשנס מתניים ונעשה משהו, כולנו נשלם על כך יותר בקרוב ממה שאנחנו חושבים.

 

אז למה התגובות לנאומה של גרטה באמת היו חריפות כל כך?

אולי זו התחלה של הכרה בבעייתיות של המצב. אולי קל יותר להתרגז מדבריה של ילדה מלהכיר במציאות. ואולי, (הלוואי), היא באמת הגזימה ואין לנו ממה לפחד.

 

 

 

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader