הגיל הנכון להתחיל ללמוד לנגן

13:26 29.06.2015

 

מאת: זיוה בן-יהודה

 

לימוד נגינה הוא שילוב של כמה גירויים שמופעלים בו-זמנית בכל הרמות, והמחקרים החדשים מגלים את ההשפעה המבורכת שיש לנגינה על כל המערכות בגוף


הורים רבים שואלים אותי "מתי הכי טוב להתחיל ללמוד לנגן?" - זו אחת השאלות הנפוצות, שמעידה על החשיבות הרבה שההורים מוצאים בחינוך מוסיקלי. התשובה אינה חד-משמעית, כי בניגוד למה שהיה בעבר - אז היה נהוג לקבוע שרצוי לנגן בפסנתר החל מגיל 6, נסיוני לימד אותי שהתשובה מאוד אינדיבידואלית. פגישה אחת עם ילד יכולה בקלות לענות על השאלה, לחיוב או לשלילה.

 

ההורים מוצאים חשיבות רבה בחינוך מוסיקלי


לעומת הגישה שהייתה נהוגה בעבר, שהילד יהיה בשלב התפתחותי פיזיולוגי מתאים, שיאפשר לאצבעותיו לנוע בחופשיות על-גבי הקלידים, גיליתי, לאורך השנים, כי מה שרצוי הוא שלילד, צעיר ככל שיהיה, תהיה היכולת להתפעם מהעובדה שאצבעותיו (קטנות ככל שיהיו) יכולות להפיק... מוסיקה.


לגבי יכולתו של ילד להתרכז בשיעור שכזה, כאן כבר מוטלת המטלה על המורה, ולא על הילד. על השיעור להיות תמיד מרתק ומרחיב אופקים, ורצוי - להתחיל במקומות המוכרים לילד, אם בזכות רפרטואר שתואם את עולמו, ולהמשיך משם לעולם חדש ומרתק.

 

פגישה אחת עם ילד יכולה בקלות על שאלת הגיל הנכון ללימוד נגינה


על עצמי אעיד כי התחלתי לנגן עם כניסתי לגיל בית-ספר, וכנראה שיכולתי להתחיל ללמוד לנגן כבר שנה, או יותר, קודם לכן. ההתמדה שגיליתי עם השנים, מקורה באהבה טבעית שהייתה לי למוסיקה, ובמוריי המעולים. כשהגעתי, בגיל 14, למגמת המוסיקה בתיכון לאמנויות, 'תלמה ילין', כבר היה ברור לי שהמוסיקה זורמת בעורקיי ולנצח תהיה חלק מחיי. חלק מאהבתי למוסיקה אני חבה למורתי, ישראלה מרגלית, פסנתרנית נדירה, שלימדה באקדמיה למוסיקה בתל-אביב. ממנה למדתי, בין היתר, גם איך צריך ללמד לנגן.


לימודי נגינה מפרים את עולם ילדנו בפיתוח הדמיון, פיתוח חשיבה מתמטית, ואף מוסיפים יכולות תראפיות - רוגע, ריכוז, הישגיות והתמדה. בעוד שחלק מתלמידיי הפכו לפסנתרנים, או קלידנים בעלי קריירה מרשימה, אני חייבת להעיד כי רבים מקרב התלמידים פשוט הפכו להצלחה בתחומים רבים אחרים.

 

לימוד נגינה מוסיף רוגע, ריכוז, הישגיות והתמדה

 

הכותבת, זיוה בן-יהודה, פיתחה מערכי שיעור מותאמים לגילאים השונים, החל מגיל 5, ללימוד נגינה בקלידים: פסנתר, אורגן ואורגנית, וכן לימודי אקורדיון, החל בהקניית הבסיס המוסיקלי שהינו המפתח לנגינה בכל כלי מוסיקלי, ועד לטכניקות המתקדמות ביותר לנגינה. ניתן להתרשם באתר שלה כאן.

 

לאחרונה, צפיתי בהרצאה מרתקת, בצורת סרטון אנימציה, חלק מסדרת הרצאות 'טד' המובילה. בסוף הצפייה הבנתי, שללמוד לנגן - זה סוד ההצלחה כמעט בכל תחום ואף אתם מוזמנים לצפות בו.

 

 

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader