הכתבה בחדשות "כאן 11" על מינימליזם

18:08 23.04.2019

מעיין טל, העורכת הראשית של מגזין "מינימליזם ישראל" סרבה להתראיין בתקשורת במשך שנתיים. מה היה בכתבה של חדשות כאן 11 ששכנע אותה להשתתף? 

 

אלון שרביט, היה האדם הראשון שהסכמתי להתראיין אצלו בהקשר למינימליזם מזה שנתיים.

מאז שהבלוג שלי- "הסולידרית" פרץ לתודעה, ובהתחלה הוזמנתי להתראיין בתוכניות בוקר  וב- The Marker , מצאתי את עצמי הופכת לסרבנית טלוויזיה שלא הייתה מביישת את כת ההאמיש.

ולמה?

למעט שתי הכתבות בהן כן הסכמתי להשתתף (טוב נו, אז היו שלוש), רוב ההזמנות לראיונות, או להשתתפות בתוכניות ריאלטי כאלה ואחרות, נשמעו בערך ככה:

 

"היוש. אנחנו עושים סדרה\דוקו\ריאלטי על אנשים שהחליטו להפסיק לקנות, ואנחנו מצלמים אנשים שגרים באוהלים\ אנשים שחיים בלי רהיטים בבית בכלל\ אנשים שהצטרפו לשבט אפריקאי והפסיקו לשתות מים נקיים מבחירה....בא לך לבוא להשתתף? אנחנו לא משלמים אבל אמא תראה אותך בטלוויזיה."

 

טוב בסדר, לא בדיוקקק בנוסח הזה, אבל בזמנו- המינימליזם נראה לצוות הטלוויזיוני כמו עוד קורבן גימיקי לשים בפריים טיים כדי שכל המדינה תצחק. כיוון שהם רגילים לשוחח עם בני אדם שמאמינים שטלוויזיה היא אלוהים ומי שנמצא בה הוא אל בעצמו, הם הופתעו לשמוע אותי שוב ושוב אומרת להם באדישות את המילה : לא.

 

אחרי הלא שלי, הפצרתי בהם לשנות את תוכן הכתבה.

"מינימליזם זה לא גימיק! זאת שפיות! זאת לא פנאטיות! זה לכולם! " ניסיתי לצעוק באזניהם , אבל הם, תאווי רייטינג שכמוהם, לא הקשיבו.

המשכתי לסרב ולסרב, עד שהתחלתי להבין שאם לא אקים בעצמי פלטפורה תקשורתית רצינית ומכובדת שתייצג את המינימיליזם בכבוד- הזרם הזה לא יתקבל בברכה בישראל בעתיד הקרוב. וחבל.

 

ובעודי עומלת על מגזין המינימליזם בו אתם קוראים את המילים האלה ממש, התקשרו אלי מערוץ "כאן 11" וסיפרו לי על הכתבה שהם מתכננים לעשות. משיחה קצרה עם התחקירן הבנתי שסוף סוף מדובר בכתבה רצינית, והסכמתי להתראיין גם אני.

 

 

כתבה על מינימליזם בחדשות כאן 11. סוף סוף קול שפוי על מינימליזם?

 

ובהחלט אפשר לומר שאחרי שהתראיינתי, וצפיתי בכתבה ששודרה אתמול, בעיני, סוף סוף,

יש כתבה על מינימליזם שפונה לקהל הרחב ואומרת-

יש לנו בעיה!

לצרכנות הכפייתית שלנו יש מחיר! נפשי, סביבתי, כלכלי.... מי שמפסיק לקנות בהיסטריה הוא הקול השפוי- ולא הקול הקיצוני והמטורף. 

 

הדיבור הבלתי פוסק על יוקר המחייה לצד הנהירה חסרת המעצורים לקניונים ולחו"ל- הם האירוניה הכי גדולה שקיימת במדינה הזאת!

 

ואולי, הגיע הזמן- לעשות עם זה משהו לפני שיהיה מאוחר והמשאבים של העולם יתכלו, הנפש שלנו תתרוקן, ומרוב שנתרגל לחיות מעל גבול היכולת שלנו- נגיע גם אנחנו לקריסה כלכלית כמו שקרתה בארצות הברית לפני כמה שנים (בדיוק מאותה סיבה).

 

אבל במקום לזרוק תרמתי אותם

 

אלון שרביט בעיני עשה את אחד מתוך כמה צעדים קטנים וראשונים של עיתונאים שמעלים את תחום המינימליזם לתודעה הציבורית כפתרון לבעיה החברתית הכי גדולה שקיימת במדינה שלנו.

אני לא חושבת שהפתרון צריך להסתכם בוויסות בריא יותר של צרכנות, כמובן שצריך להיות גם פתרון שיגיע מהממשלה. אבל כרגע, זה לא קורה. וכדי לא לטבוע יחד עם הספינה- המינימליזם הוא הדבר היחיד שנותר לנו לעשות.

 

ועכשיו לחלק הרוחני

 

כן. מינימליזם קשור בכסף. בדיוק כמו שגמילה מסיגריות ומסמים קשורה בכסף. כשמפסיקים לצרוך אותם חוסכים כסף- אבל אף נרקומן לא יפסיק להזריק מטעמי חיסכון - ואף צרכן לא יפסיק לצרוך כדי לחסוך לבית.

כדי לטפל בבעיה צריך להבין אותה

והבעיה היא

שאנחנו לא מסוגלים להתמודד עם עצמנו

לא עם מה שאנחנו מרגישים

לא עם כאבי העבר שלנו

לא עם מה שאנחנו חושבים על עצמנו

ובאופן כללי- לא קיבלנו את הכלים להכיל רגשות שליליים ולשחרר אותם

ולא לימדו אותנו שמה שאנחנו זה לגמרי מספיק- ולכן אנחנו במרדף אינסופי אחרי בנייה של "עצמנו" דרך דברים חיצוניים ריקים כמו ביגוד, מעמד, ותדמית.

 

מי ששואל אותי מה קורה ברגע שמפסיקים לצרוך, שמרוקנים את הבית מג'אנק ועוברים לאורח חיים שיותר קרוב לשפיות, לקהילה, לטבע ולדברים הפשוטים שיש לחיים להציע- אני בדרך כלל עונה לו שמה שקורה זה שהאוצרות התודעתיים שלנו מתחילים ללבלב.

היצירתיות, השפיות, הרעיונות, החברויות, הבריאות- כל אלה מוצאים את דרכם אט אט חזרה לחיים- כי מתפנה להם מקום. 

 

כשאדם לא מגדיר את עצמו לפי פרמטרים שקשורים באגו- אלא לפי פרמטרים שקשורים למוסר ולחיים עצמם- כל מערכת הערכים שלו משתנה, התפיסה החינוכית שמתוכה הוא מגדל את ילדיו משתנה- והוא מייצר, רק מעצם היותו כזה, עולם יותר טוב. לפחות עבור עצמו. ומשם זה מתפשט הלאה.

 

וזאת, אם תשאלו אותי, מהות המינימליזם- לפנות מקום למה שחשוב באמת. להרבות טוב בעולם. ולהזיק כמה שפחות. 

 

הכותבת היא מעיין טל, בעלת הבלוג החברתי "הסולידרית" והעורכת הראשית של מגזין "מינימליזם ישראל"

 

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader