כך תהפכו את כרטיס האשראי שלכם לפתק בקלפי

19:45 08.04.2019

איך אפשר להפוך לאקטיביסטים בלי לצאת לרחובות להפגין, להתפקד למפלגה זו או אחרת או לפנות זמן כדי להתנדב? (למרות שתמיד רצוי לעשות את כל אלה). הסולידרית מציעה להשתמש בכרטיס האשראי!

 

כולנו גדלנו על ערכים של דמוקרטיה. על הרעיון שיש לכל אדם בכל חברה מילה, שעידן העריצות והדיקטטורה נגמר. שיש לנו השפעה בעולם הזה.
אבל עם הזמן, נוכחנו לגלות את המרמור- את התחושה שאין לנו באמת השפעה על מה שקורה סביבנו. את ההבנה שמעבר לשיחות סלון וצפייה אינסופית בחדשות, טוקבקים וסטטוסים בפייסבוק- בסופו של דבר ההשפעה שלנו על הדברים הנעשים במדינה שלנו מסתכמת ביום אחד בו אנחנו מגיעים לקלפי, שמים פתק, והולכים. משם, בין אם נרצה או לא נרצה, הדברים יעשו בלי לשאול את דעתנו.
אפשר לרוץ לכנסת בעצמנו או לעבוד ברשויות המקומיות, לנסות להשפיע על דעת הקהל בתקשורת, אבל בסופו של דבר, למרות שאין ספק שהמצב כיום עולה באלף מונים על מצב של דיקטטורה מוחלטת- עדיין, הרוב, לא באמת קובע.
מרגע שאנחנו ממנים נציג, הוא יעשה מה שהמשחק הפוליטי מכתיב לו לעשות, ובגלל שאין לנו באמת מושג מה מתרחש מתחת לפני השטח- אין לנו אפילו דרך אמיתית למדוד האם מה שהוא עושה זה באמת המקסימום שניתן לעשות או לא. אפילו שכל הזמן שומרים אצלנו את האשליה שאנחנו לגמרי לגמרי מעורבים.

אבל, יש דרך בה כן אנחנו יכולים להשפיע על הסביבה שלנו ולעזור לבנות את העולם שאנחנו רוצים לחיות בו.
דרך "להצביע" לפחות פעם אחת ביום ל"מפלגה" שאנחנו מאמינים בה.
תכירו את פתק הבחירות החדש שלכם-
הלא הוא
כרטיס האשראי.

 

כל יום הוא יום הבוחר אצל הצרכניסט. האמנם?

 

בכל פעם שאנחנו "מצביעים" עם כרטיס האשראי שלנו- אנחנו מטים את העולם קצת, לכיוון אליו אנחנו שואפים שהוא יגיע. לדוגמא- אם אנחנו בוחרים להרבות לקנות בבתי עסק טבעוניים- אנחנו בעצם "מצביעים" לאקטיביזם הטבעוני, מה שיוביל בהמשך- לעוד פתיחה של מקומות כאלה. (הטבעונות כאן היא כמובן דוגמא, נא לא להאשים אותי בכפייה טבעונית. בדמוקרטיה כמו בדמוקרטיה- כל אדם רשאי לבחור ב"מפלגה" שלו) .

הבחירה לקנות מתוך אידיאולוגיה מגיעה מהבנה הפשוטה שבסופו של דבר, בעידן הקפיטליסטי- לאיפה שהולך הכסף- הולך גם העולם.

אז במה בעצם יכול להתבטא אותו "כרטיס בוחר" מפלסטיק שאנחנו סוחבים איתנו בארנק בשאננות כל היום, (ולרוב גם מפחדים להוציא אותו רוב הזמן, ואז מתפוצצים איתו ברגע של חולשה באלי אקספרס)?

בכל אלמנט בחיים! אפשר להפוך כל אלמנט בחיים לקצת יותר ערכי, אם רק מפעילים יצירתיות ומחשבה.

הנה כמה רעיונות לאיך לעשות את זה.

נתחיל בלחלק את הקטגוריות שלרוב אנחנו מוציאים עליהן כסף:

אוכל
תחבורה
דיור (והוצאות נלוות)
ביגוד
קוסמטיקה
ופנאי

עכשיו ניקח כמה דוגמאות- ונחשוב על אלטרנטיבות אקטיביסטיות עבורן.

אוכל- אפשר לקנות בכל מכולת מזדמנת, כל מזון שעולה על רוחנו, כשהחישוב היחיד שלנו הוא כמה זה יעלה לנו והאם זה יהיה טעים או בריא


ואפשר


לבחור לקנות במקומות שתומכים במה שאנחנו מאמינים .לדוגמא, להזמין ארגז ירקות ופירות אורגניים ממשק כישורית שמעסיק אנשים בעלי מוגבלויות ומקדם אקולוגיה
או- לקנות רק אוכל טבעוני, או לפחות מידי פעם אוכל טבעוני, או להחליט על יום בשבוע שלא אוכלים בו בשר
או- להחליט שעושים קניות רק בצרכנייה המקומית של האיש המבוגר הנחמד, אפילו אם עולה שם קצת יותר לעשות קניות- כדי לקדם עסקים קטנים במקום רשתות גדולות שגוזלות מהם את העבודה
או- להחליט שאנחנו קונים רק מוצרים שמיוצרים בארץ ישראל- כדי לחזק את הכלכלה הישראלית

 

"האוכל שלי הרבה יותר טעים מאז שהפכתי לאקטיביסט!"

תראו כמה אפשרויות באלמנט זניח אחד, כמה אפשר לעשות בלי לקום מהכיסא, כמה אפשר לחזק אוכלוסיות חלשות או עסקים קטנים- רק בלקבל החלטה לעשות את זה.

עוברים לאלמנט הבא- תחבורה


אפשר להחזיק שני רכבים, לא לעשות חשבון כשיוצאים מהבית לפעמים בשתי מכוניות כשאפשר לנסוע באחת, לא להשתמש בתחבורה ציבורית לעולם ולהוציא את האוטו אפילו כשזורקים את הזבל


ואפשר


להחזיק מכונית אחת, ולהתחיל לנסוע באופניים (להרוויח גם כושר על הדרך), להשתמש בתחבורה ציבורית- ובכך לעזור לעולם להפוך לקצת יותר ירוק וקצת פחות פקוק.
או, אפילו אם מחזיקים שתי מכוניות, אפשר לחשב קצת לפני שיוצאים מהבית, אפשר להסיע טרמפיסטים או חיילים מידי פעם, אפשר למנף את העובדה שיש לך מכונית כדי להתנדב בכלבייה ולאסוף כלבים משוטטים מהרחוב- ואפשר מידי פעם להתנדב בחלוקת מזון לנזקקים עם הרכב דרך עמותה כזאת או אחרת.

מה עם דיור?


אפשר לשכור דירה במחיר גבוה ממה שתכננתם, מבעל דירה מרושע שיעלה לכם את המחיר כל שנה בלי לשאול אתכם או להתריע מראש ולא יתקן כלום, רק בגלל שהיא דירה יפה ובמיקום טוב ואין לכם זמן לחפש יותר מידי


ואפשר


לקבל החלטה שדירות במחירים מופקעים עם חוזים בלתי סבירים צריכות לצאת משוק הדיור ולהיות מוחרמות, ולהסכים להתפשר על מיקום, או גודל, או עיצוב- כדי לבחור בדירה שיש בה חוזה הוגן, בעל דירה הגון, ומחיר שפוי- ובכך לסלול את הדרך לאלה שיבואו אחרינו לגור בה (כי אם בעל הדירה כבר התרגל להשכיר את דירת 3 החדרים שלו במרכז תל אביב במחיר 7500 ולא לתקן שום דבר, אז מין הסתם כשיגיע הדייר הבא הוא לא יוריד את המחיר ויתחיל לתקן כל נזילה- אנחנו אלה שמחנכים אותם, אנחנו הלקוחות, אנחנו אלה שנותנים את הכסף).


אפשר גם לגור בבית אקולוגי ולחסוך מהעולם זיהום

או לעבור לגור בעיר, לווותר על הרכב ולרכב על אופניים (גם יחסוך זיהום).

ואפשר לא לעשות אף אחד מהדברים האלה, אבל פשוט למצוא דרך למנף את העובדה שיש לנו ארבע קירות- ולארח בבית חיילים בודדים או משפחות מהדרום בזמן מלחמה)

.

מה נשאר? קוסמטיקה

אפשר לקנות שמפו, מרכך, דאודורנט ואיפור בסופר פארם, בלי לחשבן יותר מידי, ולדאוג שכל השיקולים בקנייה יהיו- האם אני אוהב את הריח, המרקם, האריזה והאם האיפור יראה עלי טוב.

ואפשר

לרקוח את מוצרי הקוסמטיקה שלנו בעצמנו ממוצרי בסיס לפי סרטונים ביוטיוב של ולוגרים- וכך גם להבריא את הגוף מכימיקלים מזיקים, גם לזהם את העולם פחות עם אריזות פלסטיק שישארו בו מרגע שתשליכו אותו 500 שנה, וגם להחרים חברות קוסמטיקה שעושות ניסויים על בעלי חיים

 


מרגישים יפים וערכיים? בואו נעבור לפנאי!


הפנאי הוא נושא כל כך רחב, אבל נגרד ממנו כמה דוגמאות בכל זאת.


אפשר להעביר את תרבות הפנאי שלנו בצפייה בטלוויזיה, בחוגים, בבתי קפה ומסעדות ובפאבים.
ואפשר
לפתח תחביבים מגניבים של UPCYCELING - יצירה של דברי נוי חדשים מדברים ישנים (לתפור תכשיטים מבגדים משומשים, להפוך בקבוקי פלסטיק לעציצים, לסרוג תיקים משקיות ישנות, פינטרס מלא ברעיונות ויש גם סדנאות שמלמדות איך לעשות את זה)
אפשר להתנדב בעמותה כזאת או אחרת
אפשר לקחת את החלום הכי גדול שלנו (למשל מישהו שחלם להיות שחקן ובסוף הלך לעבוד בהייטק) ולייצר ממנו משהו שיעזור לעולם (למשל- להקים קבוצת תיאטרון של קידום נוער בהתנדבות ולהעלות הצגה)
אפשר ללכת רק למסעדות טבעוניות
אפשר לצפות בטלוויזיה- בסדרות דוקו, בסדרות תוצרת הארץ, בכל תוכן שהיינו רוצים שיהיה עוד ממנו בעולם
אפשר להקים פאב קהילתי ביישוב שלכם ולהרים את כל התושבים להתנדב בו (יש את זה ביישוב שאני גרה בו וזה להיט)
ואפשר פשוט לבלות זמן איכות עם המשפחה והחברים שלכם, לעזור להם עם בעיות וטרדות היום יום, להקשיב, ולתת תמיכה מידי פעם.

 


אז עם קצת יצירתיות כל פעולה שנעשה בעצם מטה את העולם סנטימטר לכיוון אליו היינו רוצים שהוא יגיע אליו. זה אולי מרגיש כאילו אנחנו גרגר חול בים, אבל בדמוקרטיה חשוב להבין שכמו שכל קול בקלפי נספר- כך כל פעולה קטנה שלנו משפיעה, והיא גם משפיעה על הסביבה שלנו שרואה אותנו מבצעים אותה.
האקטיביזם יכול להיות קל, הוא לא תמיד חייב לדרוש מאיתנו לצאת מגדרנו, לפעמים רק לעשות שיפט קטן בכיוון של כל תחום בחיים יעשה את העבודה.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader