מה משותף לקורונה ומשבר האקלים ? מינימליזם והתחממות גלובלית

20:49 21.05.2020

רם עמר, כתב המגזין לענייני אקולוגיה ויזם בעל מודעות סביבתית, מסביר לנו על הקשר בין משבר האקלים לקורונה- ואיך אפשר למנף את האסון הנוכחי כדי למנוע את האסון הבא. (יותר נכון, אסונות)

 

חידה: מה משותף לקורונה ומשבר האקלים ? תשובה: 40 מעלות חום, וחוסר היכולת לצאת מהבית.

ועכשיו ברצינות...

היום בתקווה יסתיים החמסין הארוך ביותר בתולדות המדינה - 7 ימים רצופים של 40 מעלות. חברים מספרים לי שבסגר שנוצר על מנת להאט את התפשטות נגיף הקורונה היה פחות קשה, כי לפחות הם יכלו לצאת למרפסת, או לסיבוב עם הכלב להתאוורר. השבוע גם בלילה היה חם ומחניק וכולנו הכנסנו את עצמנו לסגר מרצון, בלי איומים מהממשלה. אז שווה לקחת רגע ולהבין למה אנחנו חווים חום קיצוני כל כך, עד כמה יותר גרוע זה יכול להיות, ומה באמת הקשר לקורונה (ספוילר: משבר האקלים לא גרם לקורונה. לפחות לא באופן ישיר).

 

החום הקיצוני שחווינו השבוע הוא תוצאה של תהליך שהחל לפני קצת פחות מ-200 שנה, כשהומצא מנוע הקיטור, ולאחר מכן מנוע הבעירה הפנימית. המנועים האלו דחפו את האנושות לקדמה מסחררת. המנועים האלו הניעו את המהפכה התעשייתית ששינתה לגמרי את חיינו: פתאום יכלנו לחמם כל מבנה קר, להסיע סחורות לכל פינה בכדור, לגדל די והותר מזון ובקר, ובשורה התחתונה, לשפר את תנאי המחייה באופן דרמטי. אוכלוסיית העולם צמחה ממיליארד בודד בשנת 1800, לכמעט 8 מיליארד כיום. (להגיע למיליארד לקח כ-70,000 שנה). לצערנו, אין ארוחות חינם. הצמיחה המסחררת הזו עלתה לנו בהרבה אנרגיה. מאיפה הבאנו את האנרגיה? מהסביבה. שאבנו נפט וגז טבעי, חצבנו פחם ברזל וגיר, כרתנו יערות. שרפנו את הכל כדי לייצר חום, להמיר אותו לחשמל, ולצרוך אותו לתועלתנו. והתוצאה? כל מה ששרפנו שחרר כימיקלים לאטמוספירה, והעיקרי מביניהם הוא פחמן דו חמצני, CO2. הוא לא רעיל, הוא שקוף, אין לו ריח, ויש לו תכונה דומה לזכוכית: הוא סופג חום. במיליון השנים האחרונות, לא נראה ריכוז כה גבוה של CO2 באטמוספירה - תוך 200 שנה שברנו את שיא העולם ב- 40%, והיד עוד נטויה. הוצאנו את כדור הארץ מאיזון, וכעת הוא סופג חום ומתחמם בקצב מתעתע: איטי מספיק שלא נשים לב, מסחרר ביחס למשך החיים של כוכב לכת. אנחנו צפרדע בסיר מים.

 

 

או במילים אחרות- חם.

 

היום אנחנו כבר מתחילים לראות את התוצאות בשטח. במדינת ישראל ובמזרח התיכון, הטמפרטורה הממוצעת בקיץ עלתה ב-2 מעלות.

20 השנים האחרונות הן החמות ביותר שאי פעם נמדדו.

בהודו (ובים המלח) יש גלי חום שחוצים את קו 50 המעלות. בטמפרטורה כזו אנשים פשוט מתים. לא רק אנשים, גם שדות חקלאיים שלמים. ואם הצמחים לא ימותו בחום, הם יוצפו מגשמים בחורף. התחממות כדור הארץ מחממת אפילו יותר את האוקינוסים, שבתורם מאדים יותר מים, שיוצרים יותר עננות וגשמים. כבר שנתיים ברציפות שהשדות החקלאיים בעמק בית נטופה מוצפים לגמרי, ואפילו תל אביב מוצאת עצמה עם כמה ימים בהם הרחובות מוצפים. הוריקנים באוקינוס האטלנטי מתעצמים כשהם עוברים מעל מים חמים, וכך הסאבווי בניו יורק הוצפה מים ויוסטון ספגה נזקים בסכום של כ-125 מילארד דולר (כמעט כמו תקציב המדינה ל-2019). ובכלל לא דיברנו על קרח שנמס בקטבים ועליית פני הים. באמת קשה לדמיין איך יראו כאן החיים כשנצא לפנסיה. מה נספר לנכדים שלנו? שפעם היה פה מדהים, ושיהיה להם בהצלחה?

 

 

צריך לחשוב על הנכדים שלנו הרבה יותר מוקדם משחשבנו

 

 

למזלנו כאן נכנס הקשר למשבר הקורונה. משבר הקורונה לימד אותנו כמה שיעורים חשובים. הראשון הוא שאין כזה דבר לא יכולים, יש לא רוצים. כל העולם יכול לשנות את דרכיו באופן קיצוני מאוד (מאוד!) תוך חודש. השני הוא שיש גם צדדים חיוביים להאטה בקצב החיים: יותר זמן משפחתי, פחות אילוצים לרוץ ולהספיק, פחות לקנות, יותר להרגע ולהנות ממה שיש. והשלישי הוא שיש לנו השפעה דרמטית מאוד על הסביבה, ואפשר לתקן את זה. אחרי כמה שבועות של סגר, בעיר ג׳לנדאר בהודו צפו בפסגות הרי ההימלאיה, שלא נצפו מזה 30 שנה בגלל זיהום האוויר. לווייתנים בחופי אלסקה משנים את התנהגותם כי לראשונה מזה עשרות שנים יש להם קיץ ללא ספינות תענוגות. ועל אף שלא מרצון, 2020 תיזכר כ״שנה הראשונה בה האנושות צמצה באופן משמעותי את פליטות גזי החממה״.

 

משבר הקורונה לא רק נתן לנו הצצה לאיך החיים שלנו יכולים להראות אחרת, הוא בסופו של דבר משבר כלכלי שמייצר הרבה הזדמנויות לפיתוח וצמיחה. בעולם עדיין מתלבטים איפה נכון להשקיע. אם אתם רוצים לתרום לשינוי בכיוון חיובי, דברו עם כל מי שסביבכם ודרשו מהם להשקיע באנרגיה מתחדשת - כזו שלא מכלה את משאבי כדור הארץ ולא מוסיפה CO2 לאטמוספירה. זה סוגיה פוליטית, ובעידן הרשתות החברתיות, להמון יש הרבה כח על פוליטיקאים.

ומה לעשות ברמה האישית ?  אמצו את הצדדים החיוביים שלימדה אותנו הקורונה - לצרוך פחות, להפסיק לרדוף, וליהנות עם האנשים הקרובים אליכם.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader