מודל לחיקוי: זקי סיקורל מספר על אחיו החלל

07:59 11.05.2016

16/1/2014

 

זקי סיקורל, תושב יבנה, אשר שכל את אחיו, סגן יוסף (ג'ו) להב סיקורל ז"ל, בצוללת 'דקר', סיפר לנו על אחיו ועל מה שעבר בחייו בעקבות היעדרותו

 

ב-9 בינואר 1968 הסתיים שיפוצה של הצוללת 'אח"י דקר' בבריטניה והיא החלה דרכה לנמל חיפה. כחמישה ימים לפני תאריך הגעתה המיועד לישראל, נעלמו עקבותיה ו-69 לוחמיה הוכרזו כנעדרים. צה"ל לא נח לרגע והשקיע את מיטב משאביו על-מנת למצוא את הצוללת, ואכן לאחר שנים מרובות של חיפושים, שלא העלו דבר, לפני כ-15 שנים נמצאה הצוללת, דבר שהסיר כל טיפת תקווה, או אשליה, בקרב משפחות הנעדרים. בשנת 1999 אותרה הצוללת, סמוך לחופי קפריסין, גשר הצוללת הובא לישראל ונמצא כיום במוזיאון חיל-הים בחיפה.

 

אח"י דקר מפליגה מנמל פורטסמות', 9 בינואר 1968
 

זקי סיקורל, תושב יבנה, אשר שכל את אחיו, סגן יוסף (ג'ו) להב סיקורל ז"ל, בצוללת 'דקר', סיפר לנו, לאחר 48 שנים למאורע, על אחיו ועל מה שעבר בחייו לאור זאת.

 

זקי ציין כי "אחי היה אדם מעורר הערצה, והוא, ללא ספק, היווה עבורי מודל לחיקוי, כאח הבוגר ממני בארבע שנים".

 

זקי, אשר שוחח עמנו, סיפר, בהתרגשות מרובה, כי אחיו שירת בקומנדו הימי לאחר שעשה קורס חובלים. במהלך שירותו הוא פגש את אשתו וכעבור חצי שנה הם עברו, מתוקף תפקידו, לאנגליה. בינואר של 68 זקי שירת בשירות סדיר בחיל-האוויר, וכאיש חיל-האוויר הוא קיבל, עם יחידתו, את הידיעה אודות היעלמותה של הצוללת, לפני כלל האזרחים. "אני זוכר שביום חמישי בישרו לנו על היעלמות הצוללת, דבר שהקשה עליי מאוד, היות והיה עליי לשמור על המידע מבלי לחשוף אותו למשפחתי, אשר בושרה אודות המאורע רק בשבת."


מאותו הרגע, הדברים במשפחת סיקורל שינו את פניהם. ממשפחה נורמטיבית, הכוללת את הורי המשפחה, אלברט ולאה, וילדיהם: זקי, להב, ואחותו התאומה של להב. עם היעלמותה של הצוללת חור גדול נפער במשפחה, חור אשר יצר שרשרת של אירועים מצערים. המשפחה, אשר ניסתה להישען על כל בדיה שרק הופצה אודות הצוללת, בתקווה שלהב יחזור, התפרקה לאחר פטירתו של האב, אשר לא יכל לשאת עוד את הכאב. לאור מותו של האב, כעבור שלושה חודשים מהיעלמותה של הצוללת, זקי עשה כל מאמץ על-מנת להחזיק את המשפחה ולתמוך באמו, מה שללא ספק עיצב אותו להיות מי שהוא היום. "אין כל ספק שהמאורעות שחווינו והתקופה הקשה שעברנו היו לא קלים, וברור שמכורח הנסיבות נאלצתי להתבגר מוקדם מן הצפוי". שרשרת המאורעות הרעות המשיכה לפקוד את המשפחה, עם מותו של אחיינו של זקי (בנה של אחותו התאומה של להב), אשר נולד ביום ההיעלמות, אך נפטר ממחלה קשה בגיל 16.

 

להב סיקורל ז"ל


האובדן הכבד במשפחה שינה את פניה, וזקי, שנאלץ לשאת את העול והשכול, הושפע מהמאורעות עד לימינו אנו. רק כעבור 15 שנים, כאשר נמצאה הצוללת - אי הוודאות אודות גורלו של להב הגיע לקצו. אמנם האם כבר לא הייתה בין החיים, אך זקי ציין כי הוא מלא הערכה לצ"הל, אשר עמל במשך שנים רבות למציאת הצוללת.


למרות כל אלו, זקי שלח את שלושת בניו לשירות קרבי, מתוך אמונה ש"עלינו לשרת את מדינתנו" וכי אין הוא יכול לתת לעבר להשפיע על מזלם ועתידם של בניו ובני-משפחתו. "יש לנו זכות גדולה לגור בקרב אדם כה מיוחד כמו זקי סיקורל, אשר מהווה, הלכה למעשה, את ארץ ישראל הישנה והטובה." מספרים מכריו.

 

   

 חלק מסיפון הצוללת סמוך למוזיאון חיל-הים בחיפה

 

מדברי הרמטכ"ל דאז, רב-אלוף בני גנץ: "משפחות יקרות, ההבטחה הזו - להשיב את כל הנעדרים והשבויים של צה"ל לביתם, ולא לומר נואש בחיפושים אחריהם - עומדת לנגד עינינו בהווה כמו בעבר. גם היום לא תמו חיפושינו אחר נעדרי צה"ל. ברגעים אלו ממש פועלים צוותים מיוחדים אשר מטרתם היא איתור הנעדרים, מתקופת קום המדינה ועד היום, אשר יצאו מביתם ומבסיסם להגן על עמנו ועקבותיהם נעלמו. אנו מחויבים להמשיך במאמצים למציאת הנעדרים ולהשבת הבנים לגבולם. זוהי חובתנו, אלו הם מעשינו".

 

האנדרטה לזכר חללי הצוללת 'דקר'

 

מדברי מפקד חיל-הים, אלוף רם רוטברג: "לוחמי שייטת 7 קיבלו תעודת-הערכה מיוחדת על ביצוע מבצעים יוצאי דופן ופורצי דרך. יכולתם המבצעית - משובחת ומרשימה ותרומתם לביטחון המדינה - משמעותית ביותר, ייחודית ואין בילתה. צוללני שייטת 7, צומחים על מורשתם של לוחמי ה'דקר'. לוחמים נאמנים, אשר העניקו לנו מורשת מפוארת והפכו אתכם לחלק ממשפחתנו. אתם, חלק נכבד מארץ ישראל היפה - עם שלבו שבור - אך גאה."

 

זקי סיקורל. שלח את שלושת בניו לשירות קרבי, מתוך אמונה ש"עלינו לשרת את מדינתנו"

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader