משבר האקלים ומינימליזם- מאיפה מתחילים?

13:47 07.10.2019

לאור המחאה בעקבות משבר האקלים, התעוררה מודעות ברחבי העולם לגבי ההתחממות הגלובלית והשלכותיה. אנשים מזדעזעים מתחזיות שמתארות בעיות אקלים קשות שנשמעות כמו סוף העולם- ותוהים מה אפשר לעשות. רעיונות מאיפה להתחיל בכתבה הבאה \ לונה דקל

 

 

המאה ה-20 מסמלת את תחילתה של התקופה הכי שופעת בתולדות האנושות.

מאז המהפכה התעשייתית ועד היום אנחנו לא מפסיקים לייצר עוד ועוד – פירות וירקות מגוונים וחדשים, מיני מזונות גדלים בשדות ומיוצרים במפעלים, משקאות מסוגים שונים, מכשירים ומכונות לכל דורש, מה שתרצו- יש. והרבה.

 

כשמסתכלים על מה שהיה כאן קודם, אי אפשר שלא להתמוגג מההתקדמות ומהשפע שקיים (כמעט) בכל העולם.

כמות האוכל, הרהיטים והבגדים שיש כיום לאדם הממוצע- לפני כמה מאות שנים היו רק למעמדות אצולה ולמלכים!

זה נחמד שאנחנו כבר לא צריכים להסתפק ביוגורט שקנינו מהחלבן – יש היום לפחות עשרים סוגים שונים בסופרמרקט! רק לבחור ולקחת. עוף בשבת? למה לא כל יום, זה הרי במבצע. בא לך משהו מתוק? מלוח? המבחר הוא אינסופי.


אבל יש עוד משהו אינסופי – הפסולת שמגיעה יחד עם כל הטוב הזה, והיא מגיעה בשפע.

 

 

 

הצילו

 

זיהום ממפעלים, השמדת יערות ושטחי טבע לטובת גידולים חקלאיים, עטיפות של מוצרים, שאריות מזון – כל אלה הלכו והצטברו, וממשיכים להצטבר, לצד הגידול במגוון המוצרים שאנחנו צורכים.

וזה לא סתם "לכלוך", אי אפשר לטאטא את זה מתחת לשטיח, או לקבור את זה מתחת לאדמה; זה חונק לנו את האוויר, את היבשה, ואת הים, ומצמצם לנו את איכות החיים ויותר מכך – את אורכם.


בשנים האחרונות גברה המודעות למחזור פסולת, וכבר לא נדיר לראות במחוזותינו פחים כתומים, כחולים, סגולים, חומים ואפורים, שנותנים הרגשה שהכל בסדר – אנחנו לא סתם "זורקים לפח", אנחנו זורקים למיחזור, כלומר הפסולת שלנו תהפוך למשהו אחר, יהיה בה שימוש והיא לא סתם תיערם ותירקב לאיטה.

אלא שזה לא מדויק.

רק כ-25% מכל מה שנזרק למיכלי מחזור שונים באמת מתמחזר, וזה במקרה הטוב, ובלי להזכיר דיווחים שונים על משאיות זבל שמרוקנות את כל הפחים, יהא צבעם אשר יהא, לאותה משאית גדולה, כאילו לא טרחו תושבי העיר להפריד בין נייר לפלסטיק.


אז מה עושים?

מצמצמים.

על המנעות מכלים חד-פעמיים כבר בטח שמעתם, זה המעשה הכי בסיסי שאפשר לעשות.

אך מעבר לכך, צריך להתבונן היטב בהרגלי הצריכה שלנו ולראות איפה אפשר לצמצם.

לקנות במשקל ככל האפשר ולארוז באריזות רב פעמיות משלנו - שקיות בד או רשת, צנצנות, קופסאות. נכון, זה קצת פחות נוח לצאת לקניות עם שק מלא שקיות וצנצנות, אבל זה הרבה פחות נוח לחשוב על הרעלים שמשתחררים לאוויר שלנו או חודרים לאדמה שלנו מכל ערימות הזבל הלא מטופלות.

אפשר לקחת את זה לצעד הבא ולראות אם אפשר אפילו לוותר על חלק מהדברים שאנו רוכשים, לרכוש או אפילו לקבל אותם מיד שניה או להכין אותם בעצמנו בבית – חוסך פסולת, חוסך כסף, ובדרך כלל יותר בריא לנו!

כשמדובר במזון או בקוסמטיקה- הרשת מלאה במתכונים לחטיפים שונים, אותם באמת אי אפשר בדרך-כלל למצוא במשקל, כך שלמי שקשה לוותר על הצ'יפס, הבייגלה, או השוקולד, יש אפשרות להכין אותם, או משהו דומה, בבית.

בנוסף, יש אינספור ערוצי יוטיוב שמלמדים מאפס איך להכין רהיטים, בגדים וחפצים שונים בעצמנו, הרבה פעמים מחומרים שכבר יש לנו בבית.

 

 אחת היוטיובריות המובילות בישראל היא אבישג קופלמן, שבערוץ שלה (Off Roads Living) היא מראה דרכים שונות לצמצם פסולת וצריכה של מוצרים.

 

 

 

מידע נוסף אפשר למצוא גם בבלוג המקסים "זירו זבל"  שיש בו מתכונים למוצרים שונים, ופתרונות ועצות לחיי שגרה אקולוגיים יותר.

 

ברגע שתקלידו את מילות הקסם "אפס פסולת" במנוע החיפוש (או באנגלית – zero waste), תיחשפו לעולם שלם של השראה בנושא. ואל תפחדו מהמילה "אפס" – עצם הצמצום הוא כבר מבורך. לא צריך להלחץ ולסבול, כי המטרה היא חיים פשוטים וטובים יותר גם לנו ולא רק לסביבה.

(בהקשר זה כדאי להזכיר את הציטוט שכל חובב/ת אפס פסולת בוודאי מכיר/ה –

"אנחנו לא צריכים מעט אנשים שמקיימים אפס פסולת באופן מושלם. אנחנו צריכים מליוני אנשים שעושים זאת באופן לא מושלם" (אן מארי בונאו, שפית המתמחה בבישול מצומצם פסולת)).


מינימליזם זה צמצום של כל מה שלא הכרחי בחיינו כדי לאפשר לשפע האמיתי להיכנס. זה העצמת הצרכים שלנו ואי פגיעה בזולת.

 

אדם ששואף להתקיים בעולם בריא,  בו המערכת האקולוגית לא קורסת - חייב לסגל לעצמו הרגלי צריכה שונים שפועלים כנגד מה שמקובל היום.

 

על הדרך הוא ירוויח מזה כנראה תחושה טובה (תמיד מרגישים טוב כשממחזרים),

תחביבים מעניינים (נחמד לבשל, נחמד לבנות, נחמד להכין בעצמנו)

חיסכון כלכלי (לא תאמינו כמה דברים במצב חדש אנשים פשוט נותנים)

וכמובן- אורח חיים בריא יותר.


 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader