ספרים רבותיי, ספרים!

17:31 01.01.2017

 

מאת: זהר נוי www.readbooks.co.il

 

ספרים - מומלצי השבוע


קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה, בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה, או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים

 

גיבורה גדולה מהחיים
'סופגנית'
, מאת ג'ולי מרפי, הוא רומן שעוסק בדימוי גוף ובסטריאוטיפים ובהתמודדות של נערה שמנה עם חברה שלא מקבלת אותה כפי שהיא. ספר חובה ומעורר השראה, ספר שיחדור ללב כל מי שמסתכל במראה ולא בטוח שהוא אוהב את מה שהוא רואה. וילודין, או סופגנית (כינוי שנותנת לה אמה), היא גיבורה בלתי נשכחת, שמנה ומצחיקה, שמאוד שלמה עם הגוף שלה ועם איך שהיא נראית. ישנו גם בּוֹ, הנער המקסים שעובד אתה במזללה המקומית, יפה-תואר ונחמד להפליא. לווילו ברור לגמרי למה היא נמשכת אליו, אבל עם כל הכבוד לגוף שלה, היא לא מצליחה להבין למה הוא נמשך אליה. רק כשהיא מתאהבת בחתיך של השכבה, הדימוי העצמי שלה משתנה, היא כבר לא אוהבת את מה שהיא רואה במראה, אך מנגד גם לא מוכנה להשלים עם התפישות המעוותות הקיימות בחברה, אלו שגורמות לה להתבייש במראה שלה. המפגש אתו גורם לה לראשונה להרגיש שונה, והחרדות שהוא מעורר בה מובילות אותה להנהיג מרד שמטלטל את העיירה הקטנה בה היא גרה. היא עושה זאת בדרך מקורית במיוחד, ולו רק בשביל זה כדאי לקרוא את הספר. (מאנגלית: נעה שביט, הוצאת כתר, 348 עמודים).

 


החלום שלו להיות צוללן

"מסביב היה הים חשוך ודומם לעת לילה. 'רד וצלול!' הדהדה הפקודה בכל הרמקולים של הצוללת. ידעתי - זהו זה! אנחנו מתקרבים לנמל האויב. מתקרבים לביצוע המשימה שלנו...". כך מתחיל 'צוללים קדימה!', ספרה הקלאסי של דבורה עומר, שיצא לאחרונה במהדורה מחודשת. העלילה מתרחשת בשנותיה הראשונות של המדינה, וגיבור הסיפור הוא טבול, נער העולה ארצה ממרוקו וחולם, מאז ילדותו, להיות צוללן. בעקבות רצונו להשתלב בחברה הוא מתגייס לצה"ל עוד לפני שמולאות לו 18 שנה ומשנה את שמו לשחר. בעזרת נחישותו מצליח שחר להגיע ליחידת 'אנשי-הצפרדע', הלוא הם הצוללנים האמיצים, ועובר את מבחני הקבלה הקשים ליחידה. אך זוהי רק תחילת הדרך עבורו, ולפניו עדיין משימות מסוכנות ואתגרים רבים עד להפיכתו לחייל ישראלי לכל דבר. (הוצאת שרברק/דני ספרים, 196 עמודים).

 

 

מה קרה לאליס?

'פרויקט אליס', מאת ט.ר. ריצ'מונד, הוא ספר מתח פסיכולוגי מרתק, על אהבה, אובססיה, ותעלומה שאיננה מרפה, המאפשר הצצה לנפש-האדם ולזהות הדיגיטלית שאנו מייצרים. כשסטודנטית צעירה נעלמת, יש כאלה שמסרבים להרפות ונאחזים בכל קצה-חוט, כדי לנסות להבין מה קרה לאליס. אליסה סלמון היא סטודנטית, עיתונאית, בת, מאהבת, שונאת דדליינים. ההיא שטבעה בשנה שעברה. היא איננה, אבל היום אי-אפשר להיעלם, לא באמת. תמיד יש עקבות. מותה של אליס מהדד באינטרנט, בחדשות, ברשתות החברותיות ובטוקבקים. אבל הן לא מספרות את כל הסיפור. פרופסור ג'רמי קוק יודע את זה. הוא חוקר את 'פרוייקט אליס', ללא לאות וללא מעצורים. הוא מחבר את הודעות הטקסט, את היומנים, את הפרופיל שלה ברשת, את החוויות של אלה שנותרו. ככל ש'פרויקט אליס' קורם עור וגידים, מתברר שמדובר בסיפור מזעזע של אהבה ואובססיה, ושלכולם בו, כולל לו, יש מה להסתיר. מי הייתה אליס? (מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת כנרת זמורה, 390 עמודים).

 

 

מרכיבים בכיף

מתנה נהדרת לכל אחד: 'מטוסים שוברי שיאים', 'מטוסים מעופפים', 'מטוסים מדהימים', 'דינוזאורים מעופפים ועוד זוחלים מעופפים' הם ספרים בסדרת 'מרכיבים בכיף', המכילים לצד מידע מרתק גם 6 דגמים להרכבה בכל אחד מהם. כל הדגמים מבוססים על מטוסים אמתיים, או זוחלים פרהיסטוריים אמתיים. בנוסף, תמצאו בספרים מידע מרתק על המטוסים - מתי הם החלו לטוס, מה גודלם ומשקלם, באיזו מהירות הם מסוגלים לטוס, איזה מהם הוא הגדול ביותר, המהיר ביותר, הידידותי ביותר לסביבה - או הדינוזאורים השונים - מתי הם חיו, מה היו גודלם ומשקלם, באיזו מהירות הם היו מסוגלים לעוף ועוד. הדגמים להרכבה: מטוסים - לוקהיד וגה, נמסיס, אנטונוב 225 - AN, איירבאס 380 A, מאקי 72 MC, סולאר אימפולס, בלריו, טיפון, נורתרופ גמא, ג'י בי, גולפסטרים, נייטהוק, טורנדו, מיראז', קונקורד, סקיירוקט, פיירקראקר. דינוזאורים: דימורפודון, טפג'רה, ארכאופטריקס, מיקרורפטור, קצלקואטלוס, פטרודקטילוס. המטוסים/הדינוזאורים בספר קלים להרכבה, והם טסים/עפים באמת. הוציאו את החלקים, הדביקו אותם וראו לאיזה מרחק המטוס או הדינוזאור שלכם יכול להגיע. (הוצאת 'דני ספרים').

 

 

השירים שמלווים טלטלות במדינות ערב
'פסקול של מהפכות - השירים שליוו את הטלטלות במדינות ערב בשנים 2010-2015'
, מאת נעמה אביעד ונועם זיצמן, מספק לקורא הצצה כמעט אינטימית וחד-פעמית לקולותיהם של מיליוני צעירים ברחבי העולם הערבי. אלה אותם מיליונים שנהרו, בשנת 2011, אל הרחובות והכיכרות ובפיהם הקריאה: "העם רוצה בהפלת השלטון". הם ערערו את יציבותם של משטרים ששלטו שנים ארוכות והצליחו להביא להפלת שלטונם של עלי עבדאללה צאלח, בתימן, ושל בן עלי, בתוניסיה. טעמן של התקווה והאופוריה שהיו מנת חלקם של ההמונים, התחלף עד מהרה באכזבה ובתחושה שהמהפכה למענה נלחמו, נגנבה מהם על-ידי גורמים מאורגנים יותר, או אלימים יותר. בהדרגה, חלחלה בציבור ההכרה כי המטרות שלשמן יצאו לרחובות, לא התממשו, ומצבו של האזרח הפשוט במדינות ערב אף הורע. אלה שהפגינו בתחילת 2011, מצאו את עצמם מסתתרים מאחורי מקלדותיהם, או תרים אחר מחסה מפני האלימות הגואה בחלק מן המדינות. ספר זה מקבץ את השירים שהיו חלק מן הפסקול של השנים האחרונות בעולם הערבי - שירי רוק, היפ-הופ, ראפ ועוד - שזכו למיליוני צפיות באתר יוטיוב והפכו להמנוניהם של ההמונים, תחילה ברחובות ובכיכרות ואחר כך בתוככי הבתים. דרך מקבץ שירים זה, מנתחים המחברים את השינוי ההיסטורי הנרחב שעבר העולם הערבי בשש השנים האחרונות. לספר מצורף דיסק המכיל את השירים המופיעים בספר. (הוצאת מינרוה בסיוע מועצת הפיס לתרבות לאומנות, 192 עמודים).

 

 

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader