ספרים רבותיי, ספרים!

17:31 05.02.2017

 

מאת: זהר נוי www.readbooks.co.il


ספרים - מומלצי השבוע

 

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה, בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה, או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים.


סוד היכול לשנות חיים

'האפשרויות', מאת קאווי הארט המינגס,‭ ‬עוסק בצורה‭ ‬מרעננת‭ ‬ובלא‭ ‬מעט‭ ‬הומור‭ ‬בסוגי‭ ‬אובדן‭ ‬שונים, ‬וחשוב‭ ‬מכך, ‬בדרכים‭ ‬השונות‭ ‬להתגבר, ‬להמשיך‭ ‬הלאה‭ ‬ולהשכיל‭ ‬לראות‭ ‬את‭ ‬כל‭ ‬האפשרויות‭ ‬הפרושות‭ ‬בפנינו‭.‬ לו‭ ‬היה‭ ‬זה‭ ‬בידיה, ‬שרה‭ ‬סנט‮-‬ג‭'‬ון‭ ‬הייתה‭ ‬מעדיפה‭ ‬להיות‭ ‬אחת‭ ‬מהתיירים‭ ‬חסרי‭ ‬הדאגות‭ ‬בעיירת‭ ‬הסקי‭ ‬היפהפייה‭ ‬בקולורדו, ‬ולא‭ ‬תושבת‭ ‬המקום. החיים‭ ‬בה‭ ‬לא‭ ‬מפסיקים‭ ‬להזכיר‭ ‬לה‭ ‬את‭ ‬קאלי, ‬בנה‭ ‬שנהרג‭ ‬במפולת‭ ‬שלגים‭ ,‬לפני‭ ‬שלושה‭ ‬חודשים. שרה‭ ‬מוקפת‭ ‬באנשים‭ ‬החולקים‭ ‬עמה‭ ‬את‭ ‬האובדן, לטוב ולרע, בהם אביה,‭ ‬שעבר לגור‭ ‬עמה‭ ‬לאחר‭ ‬פרישתו‭ ‬ומנסה‭ ‬להסיח‭ ‬את‭ ‬דעתה‭ ‬באמצעות‭ ‬קניות‭ ‬בערוץ‭ ‬הקניות, ‬סוזן, ‬חברתה‭ ‬הבוטה,‭ ‬העוברת‭ ‬תהליך‭ ‬גירושים‭ ‬מלוכלך, ‬ובילי, ‬אביו‭ ‬של‭ ‬קאלי, ‬שמופיע‭ ‬שוב‭ ‬לאחר‭ ‬שנים‭ ‬רבות‭ ‬של‭ ‬היעדרות‭.‬‭ ‬ואולם‭ ‬כל‭ ‬אלה‭ ‬אינם‭ ‬מקילים,‭ ‬ולו‭ ‬במעט,‭ ‬על‭ ‬אבלה, ‬על‭ ‬זעמה‭ ‬ועל‭ ‬העצב‭ ‬שלה‭.‬ שרה‭ ‬מנסה‭ ‬להתאושש‭ ‬ולחזור‭ ‬לשגרה, ‬אלא‭ ‬שתגליות‭ ‬חדשות‭ ‬גורמות‭ ‬לה‭ ‬לחשוב‭ ‬שאולי‭ ‬לא‭ ‬הכירה‭ ‬את‭ ‬בנה‭ ‬היטב‭ ,‬כפי‭ ‬שחשבה. ואז‭ ‬מופיעה‭ ‬בפתח‭ ‬דלתה‭ ‬נערה‭ ‬מסתורית‭ ‬הנושאת‭ ‬עמה‭ ‬סוד‭ ‬היכול‭ ‬לשנות‭ ‬את‭ ‬חייהם‭ ‬לנצח. ‬(מאנגלית: אורית הראל, הוצאת כתר, 335 עמודים).

 

 

ציור אחד בלתי נשכח

'הציור האחרון של שרה דה ווס', מאת דומיניק סמית, הוא רומן היסטורי שנפרש על פני ארבע מאות שנים ושלוש יבשות, וחושף את עולמן של הציירות במאה ה-16 של הולנד ואת העולם המורכב והמרתק של זיוף יצירות אמנות. העלילה לוקחת לניו-יורק של שנת 1957: כבכל לילה מביט מרטי דה גרוט בפניה טורדי המנוחה של הילדה המופיעה בציור שתלוי מעל מיטתו - ציור הולנדי מהמאה ה-16 שעבר מדור לדור במשפחתו. לפתע הוא מבחין כי משהו בציור שונה. מישהו גנב את הציור המקורי מחדר-השינה שלו והחליף אותו בהעתק כמעט מושלם. הרומן שנע בין כמה תקופות מביא את קולם של שרה דה ווס, ציירת הולנדית, שנאלצה לשלם את חובות בעלה הצייר באמצעות ציוריה, חוקרת התקופה, אלי שיפלי, שמתפרנסת מתיקון יצירות אמנות, ויום אחד מבינה שזייפה אחת כזו, ועל מרטי דה-גרוט, יורש עשיר שיוצא לחיפוש אחרי ציור נדיר ומגלה כמה דברים חדשים על עצמו. מרתק ומעניין. (מאנגלית: דורון דנסקי, הוצאת הכורסא, 317 עמודים).

 

 

העולם בעיני הילדים

הספר 'תמרי הולכת אל הגן', מאת רוחה אברמן, מעלה את סיפורה של תמרי, ילדה סקרנית מאוד, שאוהבת את מה שסביבה. בהיותה כבת שנתיים כל הליכה אל הגן לוותה בעצירות רבות. היא נהגה ללכת ברגל בשבילי הקיבוץ עד שהגיעה אל הגן. לעתים הטיול הזה של בוקר הפך למסע בשבילה כאשר על כל צעד ושעל היא נתקלה במשהו מרגש כל-כך: עלה שנשר, נמלים ממהרות לדרכן, כלבלב שמלווה אותה בנביחות, או החתול השכונתי שגאה כל-כך לצעוד לצדה. תמר מתעכבת, בוחנת, מרימה חפצים, ואת אלה שיכולה - מכניסה אל תוך תיבת האוצרות שנמצאת בתיקה, כדי שהילדים האחרים ייהנו כמוה מאוצרותיה. כך היא לומדת על העולם המקיף אותה, על הטבע ועל בעלי-החיים השונים. דרך עיני הילדים הקטנים אנו חווים חוויות חדשות. בעיניה של תמר הכל כל-כך יפה, חדש ומסקרן, ואנו, הבוגרים, יכולים ללמוד בעזרתה דרך הסתכלות אחרת על הדברים היומיומיים שאנו פוסחים עליהם לרוב במרוץ החיים. הספר עוסק במצבים שכל הורה נתקל בהם כשהוא יוצא אל הגן בבוקר. הילד מעדיף להתעכב על כל מראה שנגלה אליו, ודרך התהיות שלו - הוא לומד את העולם סביבו. (איורים: עמרי כהן, הוצאת טפר, מנוקד).

 

 

שום דבר לא הולך לאיבוד
'פטיש הרעם', מאת ריק ריירדן, הוא הספר השני בסדרת הפנטזיה המעולה 'מגנס צ'ייס והאלים של אוסגרד'. גרסה מודרנית, מותחת ומצחיקה לסיפורים המופלאים של המיתולוגיה הנורדית. לאל הרעם יש הרגל מעצבן, לשכוח את הפטיש שלו בכל מיני מקומות מוזרים. וכשמדובר בכוח העצום ביותר בתשעת העולמות, זה הרגל בעייתי. הפעם כלי-הנשק לא סתם הלך לאיבוד, הוא נפל לידי הענקים מיטונהיים, והם כבר מתכוננים להניף אותו ולצאת לכבוש את תשעת העולמות בריינרק הנורא. כעת על מגנס צ'ייס וחבריו למצוא את הפטיש לפני שיהיה מאוחר מדי, אבל היחיד שיכול להוביל אותם אליו הוא האל לוקי, והמחיר שהוא מבקש בתמורה גבוה מאוד. (מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת זמורה, סדרת מרגנית, 428 עמודים).

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader